Wizyty u ortopedy korygują dziecięce wady postawy

Rodzice małego dziecka wiedzą, że konieczne jest odwiedzenie ortopedy już w pierwszych tygodniach życia dziecka, by ten sprawdził, czy niemowlę na prawidłowo zbudowane stawy biodrowe. Wizytę u ortopedy należy później powtórzyć, gdy dziecko raczkuje, a także kiedy stawia pierwsze kroki. Jest to normalna oraz obowiązkowa wizyta i dotyczy ona każdego małego dziecka, co sprawia, że nie ma w tym nic niepokojącego.

Ortopedzi dziecięcy dbają o postawę najmłodszych

ortopeda dziecięcy rzeszówJednak istnieją sytuacje, kiedy konieczna jest dodatkowa pomoc specjalisty, jakim jest ortopeda dziecięcy Rzeszów to miasto, gdzie znajdziemy dobrego specjalistę, do którego możemy zgłosić się z różnymi problemami. Nieprawidłowościami, które powinny budzić niepokój rodziców są między innymi: uciekanie stóp podczas chodzenia, krzywe plecy, nierówność łopatek, krzywo układające się stopy podczas chodzenia, krzywe kolana, a także płaskie stopy. Są to sytuacje, które wymagają wizyty u ortopedy, by ten sprawdził, czy z dzieckiem nie dzieje się nic niepokojącego. Niektóre dzieci mogą mieć problem z powodu różnorodnych nieprawidłowości, jak stopy końsko-szpotawe, płaskostopie, a także wiele innych, które można łatwo skorygować przy pomocy dostępnych metod. Lekarz ortopeda indywidualnie dobiera metody leczenia do stopnia wady, czasem pomocne jest noszenie odpowiednich bucików bądź wkładek, innym razem konieczne są różnorodne ortezy, a także gorsety, czasem wskazana jest rehabilitacja oraz różnorodne ćwiczenia wspomagające prawidłowy rozwój malucha.

Warto na bieżąco kontrolować rozwój dziecka i sprawdzać, czy nie pojawiają się jakieś nieprawidłowości w jego postawie. Często już podczas wizyt u pediatry zauważalne są różne wady postawy, co to sprawia, że wychodzimy z gabinetu ze skierowaniem do ortopedy. Nie powinniśmy się jednak martwić na zapas ponieważ wiele nieprawidłowości w rozwoju dzieci można łatwo skorygować przy pomocy różnorodnych ćwiczeń oraz rehabilitacji.