Użyteczność zaworów kanalizacyjnych

W starożytności systemy kanalizacyjne opierały się na tak zwanych akweduktach, które doprowadzały i odprowadzały wodę, wykorzystując siłę ciążenia. W czasach nowożytnych budowano wieże ciśnień, aby zapewnić bieżącą wodę w kranie wszystkim mieszkańcom miast. Współcześnie korzystamy ze znacznie efektywniejszych rozwiązań.

Funkcjonalność zaworów hydraulicznych

zawory Argo-HytosSkomplikowana infrastruktura sieci kanalizacyjnych podniosła znacznie komfort życia współczesnego człowieka – dzięki kanalizacji możemy na co dzień korzystać z toalety czy też stałego dostępu do ciepłej i zimnej wody, a systemy filtrujące pozwalają na picie jej bezpośrednio z kranów. Aby to wszystko było możliwe, stosuje się w budownictwie odpowiednie rurociągi oraz całą masę zaworów, dzięki którym wodą biegnie tam, gdzie tego chcemy. Przykładowo, zawory Argo-Hytos – te zwrotne, ciśnieniowe, sterujące i hamujące – pozwalają sterować przebiegiem wody doprowadzanej do naszych mieszkań. Jakość zaworów zależy od materiału, z jakiego są wykonane – najważniejsze jest to, by pozostawały one szczelne i odporne na wysokie ciśnienie. Zawory zwrotne dbają o to, by woda płynęła we właściwym kierunku, zawory ciśnieniowe dbają o bezpieczeństwo całej kanalizacji, z kolei zawory hamujące pozwalają na zatrzymanie strumienia wody płynącego z naszego kranu. Niektóre z zaworów wyposażone są w czujniki zużycia wody. Do niedawna kwartalne rozliczenia czynszu bywało uciążliwe dla mieszkańców bloków, jednak współcześnie wykorzystuje się elektroniczne systemy, z których wartości liczbowe można odczytywać zdalnie.

Jeszcze sto lat temu dostęp do bieżącej wody był znacznie ograniczony, jednak dziś nie wyobrażamy sobie jego braku. Jednodniowa awaria potrafi skutecznie sparaliżować niejedno domostwo, dlatego warto dbać o systemy hydrauliczne doprowadzające wodę do naszych mieszkań.