drukowanie 3d

Co stworzysz za pomocą drukowania 3D?

Wspaniałe jest to, że możemy obserwować w czasach, w których żyjemy, taki rozwój technologii. Dawniej drukarki 3D byłyby nie do pomyślenia – aż ciężko sobie je wyobrazić. Nawet, gdy już ogłoszono oficjalnie istniejące i działające takie drukarki, wielu ludzi miało chyba sceptyczne podejście co do nich.

Drukowanie 3d to rewolucja

drukowanie 3dA niepotrzebnie! Druk 3D umożliwia bardzo wiele. Za jego pomocą można dość sprawnie wykonać brakujące elementy różnych wyrobów, czy stworzyć o niebo lepszą makietę aby umożliwić wizualizację na przykład budynków, które mieli zaprojektować architekci. Zresztą w większości firm drukowanie 3D zrewolucjonizowało możliwość pokazania wyrobu, zanim podejmie się ostateczną decyzję przed zaakceptowaniem jego końcowego wyglądu. Wydruki 3D stosuje się również jako protezy czy modele, na których pracują przyszli lekarze. Praktycznie za pomocą tej technologii można wykonać każdy przedmiot – kubek, talerz, but. Oczywiście materiał będzie znacznie się różnił od tych, które znamy i kojarzymy z takimi przedmiotami. Ale o to chyba właśnie chodzi – czasem wydruk 3D będzie bardziej opłacalny, niż wyrobienie potrzebnych elementów z tradycyjnego materiału, z którego się je robi. Wiadomo, że póki co do użytku codziennego w domu raczej nie bardzo by się przydał – mamy do dyspozycji mnóstwo innych i tańszych produktów, ale kto wie, jak technologia 3D się rozwinie? Być może kiedyś stanie się to tak popularne, że wyprze inne formy produkcji (na przykład wyrabianie przedmiotów za pomocą odpowiedniej formy i metody wtryskowej).

Póki co można tylko marzyć czy się domyślać, ale uważam, że ten temat jeszcze nas zaskoczy w przyszłości. Póki co na pewno indywidualnemu klientowi nie opłaca się zbytnio wykonywać takich przedmiotów, ale kto wie, co będzie za trzydzieści lat…