wtryskarka

Przetwórstwo tworzyw sztucznych i wtryskarki

Duża część przedmiotów codziennego użytku jest wykonana z tworzyw sztucznych, w tym z plastiku. Kto z nas nie ma w domu np. plastikowych pojemników na żywność? Tego typu rzeczy są produkowane i kupowane masowo. Do ich produkcji służą maszyny na które mówimy wtryskarki.

Wtryskarka – co to jest i do czego służy?

wtryskarkaNazwa pochodzi od sposobu ich pracy. Serwis wtryskarki wsypuje do właściwego zbiornika odpowiedni granulat. Maszyna go topi a następnie wtryskuje do odpowiednio zaprojektowanej formy. Dalej następuje jego chłodzenie, doklejanie, dotłaczanie ewentualnych elementów i tak przygotowany produkty wyjeżdża na taśmę. Niekiedy jest tak, że taki przedmiot ma już ostateczną formę i wygląd a zadaniem pracownika zajmującego się obsługą danej wtryskarki pozostaje jedynie ustawienie go na palecie. Najczęściej jednak forma wymaga tzw. ogrotowania czyli delikatnego usunięcia skalpelem nadmiaru wytopionego plastiku. Produkt zanim pojedzie na sklepowe regały potrzebuje etykiet i naklejek. Tym wszystkim również zajmuje się obsługa wtryskarki. Na koniec produkt jest pakowany zgodnie z oczekiwaniami. Wtryskarka nie jest maszyną skomplikowaną, nie mniej jednak przed podjęciem pracy na takim stanowisku wymagane jest odbycie szkolenia przetwórstwo tworzyw. Generalnie praca jest koordynowana przez serwis wtryskarki. Ich zadaniem jest upewnienie się, że granulat ma właściwy skład, kolor, formę.

 

W dalszym etapie pilnują, że zaprojektowana wcześniej forma jest dopasowana do maszyny, że wtryskarka za bardzo nie „wylewa” materiału oraz, że w efekcie końcowy otrzymamy możliwie najwyższej jakości produkt.