Podsłuch na urządzenia mobilne

Niektóre postępowania były tak wymagające, iż osoby je prowadzące otrzymywały pozwolenie na użycie środków niekonwencjonalnych. Miało to miejsce w bardzo poważnych sprawach karnych, ale również dochodzeniach dotyczących znacznych kwot pieniężnych. Owe środki różniły się w zależności od sytuacji, aczkolwiek często wykorzystywany był monitoring komunikacji.

Programy monitorujące połączenia telefoniczne

podsłuch androidKażdorazowe użycie takich środków wymagało zezwolenia, wystawianego przez funkcjonariusza policji nadzorującego postępowanie, aczkolwiek jeśli sprawa wymagała ich użycia, otrzymanie takowego było tylko kwestią formalności. Najczęściej używaną metodą monitorowania połączeń telefonicznych był podsłuch android, który był niczym więcej niż programem, rejestrującym przebieg połączenia. Nowoczesne telefony i używane w nich systemy operacyjne nie posiadały bardzo ekstensywnych zabezpieczeń, dlatego użycie takiego programu często pozostawało niezauważone przez bardzo długi czas, gdyż program działał w tle wszystkich innych aplikacji, używanych w telefonach, a jednocześnie pozwalało na monitorowanie i zdalne rejestrowanie każdej rozmowy telefonicznej, jaką prowadziła osoba obserwowana. Podsłuch mógł zostać założony elektronicznie, poprzez wprowadzenie go do telefonu z pomocą operatora sieci komórkowej, lub bezpośrednio, dokładnie tak jak wszystkie aplikacje systemu operacyjnego używanego przez telefon.

Raz wprowadzony, program mógł być operowany zdalnie, lub pozostawiony w trybie automatycznym, samoczynnie monitorującym wszystkie połączenia urządzenia. Dostęp do tego rodzaju podsłuchów z reguły udostępniany był tylko osobom posiadającym licencję prywatnego detektywa lub starszego windykatora, gdyż były one zabronione dla osób prywatnych bez pozwoleń.