Odmiany gazów pieprzowych

Osoby obawiające się o bezpieczeństwo często sięgały po różnego rodzaju gazy pieprzowe, służące jako narzędzie do samoobrony, głównie z powodu łatwości ich użycia i skuteczności. Aplikacja gazu była bowiem jednym z najpewniejszych sposobów obezwładnienia napastnika na czas wymagany do oddalenia się z miejsca zdarzenia, lub przyjazdu patrolu interwencyjnego.

Rodzaje osobistego gazu obronnego

gaz pieprzowyZdecydowana większość miotaczy gazu, dostępna dla cywilnych użytkowników bez konieczności posiadania pozwolenia była również wygodna w użyciu, głównie z racji niewielkich rozmiarów. Największe odmiany gazów pieprzowych były bowiem rozmiaru niewielkiego flakonu z kosmetykami, więc należały do zdecydowanie łatwych do przenoszenia i dobycia w razie potrzeby. Gaz w aerozozu, obecnie używany coraz rzadziej, był najczęściej spotykanym w sprzedaży rodzajem gazu pieprzowego. Był on bowiem najtańszy i najłatwiejszy do dostania, aczkolwiek przy nieumiejętnej aplikacji mógł być skierowany na użytkownika nawet lekkim podmuchem wiatru. Bardziej profesjonalny, żelowy gaz pieprzowy był natomiast często wykorzystywany przez formacje mundurowe, przede wszystkim pracowników służb ochrony. Ten rodzaj gazu pieprzowego był bowiem znacznie skuteczniejszy, oraz bardziej precyzyjny, z racji gęstej konsystencji oraz materiału nośnego, niepodatnego na wpływ ruchu powietrza. Skuteczność działania gazu zależała głównie od substancji drażniących, wchodzących w jego skład.

Najsłabsze gazy mogły obezwładnić napastnika na minimum piętnaście minut, a efekt najsilniejszych odmian utrzymywał się nawet do kilku godzin. Cywilne warianty gazów były oczywiście słabsze niż te przeznaczone dla służb mundurowych, choć nadal pozostawały bodaj najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym środkiem obrony osobistej.