Masywna zapora drogowa

Usuwanie skutków wypadków drogowych nie było łatwą, ani też przyjemną pracą, głównie z powodu kierowców, którzy nie potrafili dostosować się do zmian w ruchu. Więcej niż jeden raz zdarzyło się, iż kilku co bardziej zapalczywych zwyczajnie wyminęło ustawione słupki bezpieczeństwa, wjeżdżając na teren odgrodzony, mimo trwających prac.

Ciężkie bariery do odgradzania odcinka drogi

zapory drogoweCzasem upomnienia nie pomagały, a nawet interwencje policji miały tylko ograniczony efekt, więc w trosce o własne bezpieczeństwo, postanowiliśmy nieco rozszerzyć ekwipunek, jaki zabieraliśmy na miejsce wypadku. Przede wszystkim, potrzebne nam były solidne i ciężkie zapory drogowe, które mogły być użyte do całkowitego zamknięcia odcinka drogi, na którym aktualnie wykonywaliśmy prace. Takie zapory wyglądały niczym zwykłe barierki ostrzegawcze, w niektórych odmianach posiadały również sygnalizację świetlną, aczkolwiek ich znaczna waga i masywna konstrukcja odróżniały je od innych rodzajów blokad drogowych. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do zwykłych barierek, próba pokonania takich zapór mogła skończyć się w najlepszym razie utratą kontroli nad pojazdem, a w najgorszym wypadku jego poważnym uszkodzeniem, co było dość dobrym czynnikiem motywującym wszystkich nadgorliwych kierowców do przestrzegania ograniczeń.

Oczywiście, takie barierki były ciężkie, a ich przewożenie wymagało użycia samochodu o dostatecznie dużej ładowności, jednak były na tyle szerokie iż potrzebne były tylko trzy, by całkowicie zamknąć oba pasy ruchu, więc nie było konieczności użycia ich w dużych ilościach. Swoją przydatność pokazały już podczas pierwszego użycia, sprawdzając się o wiele lepiej niż lżejsze odmiany, więc weszły one na stałe do naszej listy wyposażenia, i były używane niemal na każdym wezwaniu.