Księgowi w Poznaniu

Poznań jest dużym miastem będącym stolicą województwa Wielkopolskiego. Znajduje się tu kilka renomowanych uczelni kształcących przyszłych księgowych i kadrowych. Po pięciu latach nauki na kierunku Rachunkowość i Podatki, każdy może być samodzielnym księgowym, lub pracować w biurze. 

Co jest ważne w księgowości?

Księgowość w PoznaniuKiedyś aby zostać księgowym trzeba było zdawać państwowy egzamin w Ministerstwie Finansów, aby uzyskać tytuł i certyfikat umożliwiający pracę na stanowisku samodzielnego księgowego. Teraz te przepisy zostały zniesione i wystarczy skończyć studia na odpowiednim kierunku, albo kurs na księgowego aby się nim stać. Księgowość w Poznaniu jest prowadzona ma wysokim poziomie i wymaga od pracowników dużej wiedzy, zaangażowania i dokładności. Księgowość głównie opiera się na liczbach, wyliczeniach i zestawieniach. Jest to monotonna i powtarzalna praca, ponieważ każdego miesiąca musimy księgować dokumenty w programie komputerowym, wyliczać składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oraz uzgadniać wysokość podatków jakie trzeba zapłacić państwu. Wszystkie rachunki muszą być rozliczone co grosza, dlatego tak ważna jest skrupulatność w tym zawodzie. Do obowiązków księgowości należy także prowadzenie spraw pracowniczych. Sporządzanie niezbędnych umów, prowadzenie teczek z aktami zatrudnionych pracowników, oraz wystawianie stosownych zaświadczeń leży w gestii księgowego, albo kadrowego. Poznańskie biura rachunkowe wciąż zatrudniają nowych pracowników w dziale księgowym, bo mają tak duże zapotrzebowanie.

Księgowość wymaga ścisłej współpracy z instytucjami finansowymi takimi jak Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ one mogą kontrolować samodzielne księgowe i biura rachunkowe. W księgowości nie ma miejsca na błędy i spóźnienia w płatnościach, ponieważ za każde trzeba słono zapłacić.