Kompleksowe badanie kleszcza pomaga w diagnozie

Ukąszenie przez owada nie należy do rzeczy przyjemnych, dodatkowo może być groźne dla zdrowia i życia człowieka. Szczególnie groźne może być ukąszenie przez kleszcza. Kleszcz wczepia się w skórę człowieka i przez dłuższy czas wysysa krew, zostawiając w zamian swoje wydzieliny i zawarte w nich drobnoustroje. Kleszcze mogą być nosicielami groźnej choroby, boreliozy, która może prowadzić do chorób skóry, stawów a nawet układu nerwowego. Zagrożenie dla naszego zdrowia wynikające z ukąszenia można określić poprze kompleksowe badania kleszcza w wyspecjalizowanym laboratorium.

Możesz zyskać pewność dzięki kompleksowemu badaniu kleszcza

kompleksowe badanie kleszczaW pierwszym momencie ukąszenie przez kleszcza może być niewidoczne i nie dawać żadnych objawów. Jednak kleszcza, który napił się naszej krwi można łatwo dostrzec. Wystający z naszej skóry napełniony odwłok jest widoczny gołym okiem i wyczuwalny. Po ugryzieniu przez kleszcza warto pójść do lekarza, lekarz może fachowo usunąć kleszcza i zapisać odpowiednią terapię.  Borelioza to jedna z najgroźniejszych chorób przenoszonych przez polskie kleszcze. Boreliozę wywołują bakterie Borrelia burgdorferi, które wraz z wydzieliną kleszcza dostają się do naszego krwioobiegi po ugryzieniu. W przypadku gdy kleszcz jest nosicielem bakterii boreliozy, często przepisywana jest kuracja z zastosowaniem antybiotyku. Aby uniknąć kosztownej i zbędnej antybiotykoterapii warto się zdecydować na kompleksowe badanie kleszcza. Wyciągniętego z naszego ciała owada możemy zanieść do laboratorium, gdzie przeprowadzane są badania pod kątem obecności bakterii boreliozy. Obecność tej bakterii może stanowić przesłankę do podjęcia leczenia. Bowiem nieleczona borelioza rozwija się dając niewielkie objawy ale po kilku miesiącach może się objawić dotkliwym zapaleniem stawów lub nawet zapaleniem mięśnia sercowego. Kompleksowe badanie kleszcza może nam oszczędzić niepokoju i kłopotów zdrowotnych, może wykluczyć możliwość zarażenia groźną bakterią. Współczesna technika laboratoryjna daje możliwości szybkiej i pewnej diagnostyki a także badań nie tylko ludzi ale także owadów i przenoszonych przez nie chorób. Warto z tych możliwości korzystać, jest to szybki i pewny sposób, aby podjąć właściwe leczenie i zażegnać problem zdrowotny w zarodku, zanim choroba się rozwinie.

Borelioza to najbardziej rozpowszechniona choroba przenoszona przez kleszcze w Polsce. Wyspecjalizowane laboratoria realizują jednak badania kleszczy z różnych zakątków Europy i Świata. Kompleksowe badania kleszcza pozwalają określić jaki gatunek tego owada nas ukąsił, jakie choroby mógł przenosić i sprawdzić czy kleszcz był ich nosicielem. Nawet jeżeli zostałeś ukąszony przez kleszcza za granicą, warto owada wyciągniętego z ciała zabezpieczyć i poddać badaniu. Bowiem szybka diagnoza i podjęcie leczenia ogranicza ryzyko powikłań.