Jak wybrać wygodny materac?

Wygodne łóżko w sypialni to skarb. Łóżko jest miejscem, gdzie wracamy każdej nocy w poszukiwaniu wygody i komfortowego snu. Jednakże niewłaściwie dobrany lub mocno wysłużony materac, zamiast zapewnić nam zdrowy sen, będzie raczej przyczyną porannego bólu pleców. Warto zatem zainwestować w dobrej klasy materac.

Dobry materac dla zdrowia i wygody

Materac nawierzchniowyW wyborze materaca kierujmy się przede wszystkim indywidualnymi przyzwyczajeniami oraz odczuciami. Najlepiej będzie wybrać się do salonu i na własnej skórze przetestować kilka dostępnych modeli. Sprzedawca z pewnością chętnie nas pokieruje, opowiadając o specyfikacji danego produktu. Pamiętajmy, że materac nie może być ani za miękki, ani zbyt twardy. W obydwóch przypadkach wpłynie to niekorzystnie na komfort snu, samopoczucie, a nawet zdrowie. Zbyt miękki materac nie zapewni odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa, a pozycja przybrana w trakcie snu będzie przypominała spanie w hamaku. Nie jest to ani wygodne, ani zdrowe. Zbyt twardy materac może natomiast skutkować uciskami na naczynia krwionośne, co powoduje skurcze i cierpnięcie nóg. Połóżmy się zatem wygodnie w ulubionej pozycji i sprawdźmy, czy komfort, jaki oferuje dany model nam odpowiada. Jak sprawdzić, czy materac wykazuje odpowiednią twardość? Wykonajmy prosty test. Połóżmy się na plecach i wsuńmy dłoń pod odcinek krzyżowy kręgosłupa. Powinniśmy napotkać lekki (ale nie za duży) opór. Wybór materaców jest ogromny. Różnią się przede wszystkim materiałami, z jakich zostały wykonane, przez co posiadają przeróżne właściwości. Jeśli jednak zakup nowego materaca przekracza nasze możliwości finansowe, może pomoże nam materac nawierzchniowy. Jest to niewielkiej grubości materac, nakładany na stary materac w celu poprawy jego parametrów. Jeśli zatem nasz materac jest zbyt miękki, za twardy, lub wskutek wieloletniego użytkowania posiada nierówną powierzchnię, materac nawierzchniowy z łatwością poprawi komfort spania niewielkim kosztem. Wykonany jest z pianki, dlatego bardzo łatwo dopasować jego odpowiednią twardość.

Materace sprężynowe, kieszeniowe, lateksowe, z pianki wysokoelastycznej czy termoelastycznej, to podstawowe modele produktów, które zadowolą nawet najbardziej wymagającego klienta. Szereg właściwości, takich jak porowatość materiału dla lepszej wentylacji, lub jego elastyczność pozwalająca na użycie materaca w ruchomych stelażach, to dodatkowe atuty poszczególnych modeli, które pozwolą na jeszcze wygodniejsze korzystanie z wybranego materaca.