Budowa transformatora separacyjnego

Ogólnoświatowy rozwój energetyki wiąże się z rozwojem poszczególnych urządzeń energetycznych takich jak bezpieczniki, transformatory czy przekładniki. Producenci stawiając na cel jak największe bezpieczeństwo pracowników i użytkowników sieci jak i również niezawodność systemów energetycznych pracują nad coraz to lepszymi i idealniejszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Różnorodność urządzeń energetycznych – transformator separacyjny

Utransformatory separacyjnerządzenie takie jak transformator energetyczny jest jednym z najbardziej podstawowych elementów każdej sieci. Umożliwienie przez niego zmiany napięcia przemiennego na dowolny poziom zrewolucjonizowało prace nad energią elektryczną. Mimo, iż został on wynaleziony już na początku XX wieku podlega ciągłemu udoskonalaniu. Rodzajów transformatorów można wymieniać całe mnóstwo a ich przykładami są transformatory separacyjne, głośnikowe czy rozdzielcze. Bardzo ciekawym z transformatorów jest wcześniej wspomniany transformator separacyjny. Budowa jego jest oparta na klasycznej koncepcji transformatora, ale posiada separacje galwaniczną między uzwojeniem pierwotnym i wtórnym od czego pochodzi jego nazwa. Co ciekawe przekładnia (stosunek napięcia na uzwojeniu pierwotnym do napięcia na uzwojeniu wtórnym) takiego transformatora wynosi 1. Galwaniczna separacja bardzo ogranicza ryzyko porażenia podczas dotknięcia części takiego transformatora, dlatego używany jest bardzo chętnie w obwodach z wysokimi prądami. Dzięki swoim zaletą transformator separacyjny stosowany jest jako jedno z zabezpieczeń przed porażeniem prądem elektrycznym. Stosowany jest w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności na przykład wnętrzach metalowych zbiorników.

Dostępność transformatorów w tym transformatorów separacyjnych jest bardzo łatwa. Różnorodność tego sprzętu i ciągłe jego udoskonalanie pozwala dobrać odpowiedni transformator dla każdego obwodu łączący pożądane przez klientów cechy użytkowe.